Aktuality

Dilema ohľadom kúrenia: Vykurovacia sezóna ešte všade nezačala, kvôli vyhláške

Dilema ohľadom kúrenia: Vykurovacia sezóna ešte všade nezačala, kvôli vyhláške


9. 10. 2014 - Dodávka tepla sa začne hneď po tom, ako klesne teplota vzduchu počas dvoch za sebou nasledujúcich dní pod 13 celziových stupňov.

V niektorých teplejších regiónoch Slovenska majú ľudia ešte stále chladné radiátory, a to aj napriek tomu, že v bytoch už neraz cítia chlad. Výrobcovia tepla upozorňujú odberateľov, že pri začatí vykurovacej sezóny sa musia riadiť vyhláškou Ministerstva hospodárstva SR. Tá hovorí o tom, že dodávka tepla sa musí začať hneď po tom, ako klesne teplota vzduchu počas dvoch za sebou nasledujúcich dní pod 13 celziových stupňov. Zároveň musí byť splnená podmienka, že podľa predpovede počasia, nie je možné očakávať zvýšenie vonkajšej priemernej dennej teploty v nasledujúcom dni nad túto hodnotu. "Aj keď by výrobcovia chceli vyjsť v ústrety odberateľom, bez splnenia podmienok stanovených v tejto vyhláške, nie je možné bytové domy začať vykurovať,“ uviedol šéf Slovenského zväzu výrobcov tepla Miroslav Obšivaný.

Odberatelia však len predsa môžu dosiahnuť, aby ich dodávatelia tepla začali s vykurovacou sezónou skôr, ako to určuje vyhláška ministerstva. "Dodávateľ a odberateľ sa môžu na základe zmluvy o dodávke a odbere tepla dohodnúť na vykurovaní aj mimo vykurovacieho obdobia, ak je to technicky možné. So začatím vykurovania potom ale musia súhlasiť všetci odberatelia na danom okruhu,“ dodal Obšivaný.

Jesenné či jarné obdobie spôsobuje teplárom neraz dilemu. Vonkajšie teploty totiž často kolíšu. Môže sa teda stať, že už spustenú dodávku tepla teplári prerušia. "Vykurovanie sa zastaví, ak vonkajšia priemerná teplota vzduchu vystúpi počas dvoch za sebou nasledujúcich dní nad 13 stupňov celzia a podľa predpovede vývoja počasia nemožno očakávať jej pokles v nasledujúcom dni pod túto hodnotu. Situácia s pozastavením vykurovania sa vyskytuje najmä počas prechodných jesenných, ale aj jarných mesiacov. Dodávatelia sú totiž povinní dodržiavať vyhlášku,” konštatoval Obšivaný. Dodávateľ tepla spúšťa vykurovanie, v prípade splnenia podmienok, automaticky.

Zdroj: SITA

 

Publikované 9. Októbra 2014